Ašvaganda mírní projevy stresu a posiluje imunitu


Ashwagandha je léčivá rostlina, jejíž účinky byly popsány již ve starověku. Je jedním z přírodních zázraků, které jak indická Ájurvéda, tak i čínská medicína označují jednotným výrazem „adaptogeny“.

Pomáhá při depresích a úzkostech

Stres a problémy každodenního života na nás doléhají v současné době v obrovském rozsahu a my jim musíme čelit. Někteří lidé se je snaží zahnat sportem, cvičením, procházkami nebo projížďkami na kole, což je jistě správná cesta, ale ne vždy se podaří vykolejený organismus dostat zpět do rovnovážného stavu. Zvláště pak, jestliže si dopřáváme alkoholické nápoje, kávu, anebo dokonce sáhneme po antidepresivech. Můžeme tímto způsobem svůj neblahý stav ještě prohloubit.

Ajurvédská masáž

Stres dokáže rozkolísat imunitní a lymfatický systém, psychiku, a má vliv i na nepřiměřené fyzické reakce, což může hraničit až s agresivitou nebo sebevražednými sklony. Pravidelné užívání adaptogenních bylin působí na lidské tělo jako harmonizační komplexní tonikum, které má přímý vliv na hormonální pochody a na přísun živin z trávicí soustavy, ale i vylučování toxických metabolických zplodin.

Bez vedlejších účinků

Jediný problematický faktor může být konzumace potravin obsahujících kofein a theobromin (káva, čaj, kakao, čokoláda). Většina adaptogenních bylin, tedy jak Ašvaganda, tak i Ženšen nebo Rozchodnice růžová, zesilují účinky kofeinu, což může způsobit rozkolísání energetické rovnováhy v organismu, a vyžadovat větší nároky na doplnění magnézia (hořčíku). Měli bychom dodržovat mezi pitím kávy a užíváním adaptogenů několikahodinový odstup.

Kořen Ashwagandha

Jiné vedlejší účinky nejsou známy, nejedná se o syntetický preparát s výtažky, které obsahují jen některé důležité složky, kořen byliny se rozemílá na prášek a distribuuje do obchodní sítě v přirozené podobě bez konzervantů, barviv a dalších nežádoucích chemických přísad.