Jsou miminka, která usínají sama a bez protestu a pak taková, se kterými to není tak jednoduché.

Napomoci usínání můžete zavedením různých opakujících se rituálů. Dítě si na rituály rychle zvykne a ví, co bude následovat, to ho i uklidní a na spánek se pomalu připraví.

Novorozenci vyžadují okolo 16 hodin spánku denně, miminka kolem jednoho roku zhruba 14 hodin. Jako rodič, budete také potřebovat spánek, abyste mohli být i vy a váš mozek fit. Zde je několik tipů, jak můžete dát své dítě spát téměř okamžitě, bez protestů.
mimčo v plence

Nezačínejte se před spaním s dítětem hrát

Nenechte dítě těšit se z her, nezvěte k němu návštěvu, aby ho zbytečně nerozptylovala. Dítě se musí uklidnit.
spánek s plyšákem

Nabídněte dítěti možnost jíst nebo pít

Žaludky kojenců jsou malé, a jsou stále moc hladové. Novorozenci potřebují jíst každé 3-4 hodiny, zatímco 12měsíční 4 až 5x denně. Napapané dítě je spokojené a rychleji usne. 

 

Dopřejte dítěti teplou koupel

Na většinu dětí působí teplá voda velmi relaxačně, můžete použít i pěnu a uklidňující vůni, která podporuje relaxaci a spánek. Vyměňte dítěti plenku, pokud je to nutné. Ujistěte se, že je dítě suché, má na zadečku dost masti a pudru k prevenci a léčbě opruzenin. Oblečte mu vhodné pyžamko. Ujistěte se, že oblečení není příliš teplé, studené nebo těsné. Každé dítě je jiné, ale všechny se potřebují před spaním uklidnit. Udělejte tedy následující:

– Přečtěte mu pohádku, monotónním hlasem

– Procházejte se s dítětem na rukou

– Potichoučku mu zpívejte ukolébavku

– Nabídněte mu dudlík

– Pusťte mu uklidňující hudbu

– Jemně ho namasírujte

Většina dětí dokáže poslouchat klasickou hudbu nebo zvuky přírody, když usínají. Ujistěte se, že není hlasitá, jinak dítě neusne. Pokud přesto dítě nemůže usnout, zkontrolujte, zda nemá horečku, nebo projevy jiné choroby. Někdy stačí ještě dítě jemně třít mezi očima, na kořeni nosu. Malé děti to velmi uklidňuje.

Takto dáte dítě spát okamžitě a bez protestů
4.3 (86.67%)3