Výměna občanských průkazů

Nově vydávané občanské průkazy s čipem, o jejichž vydávání rozhodla novela zákona ministerstva vnitra, měly být původně placené (500 korun), nyní vláda zvažuje, že je budou úřady vydávat zdarma, zřízení bude pro všechny občany České republiky povinné nejpozději v příštím roce.

K čemu vlastně občanský průkaz s elektronickým čipem bude dobrý:
–        budete se moci pomocí čipu přihlašovat do systému některých úřadů, tudíž nebudete muset všechny obíhat
–        měly by sloužit k elektronické identifikaci
–        k čemu všemu je to ovšem dobré neví pořádně ani poslanci sami, někteří se myslí, že je dobré, když si na nový občanský průkaz budou moci občané nahrát, např. jakou mají krevní skupinu, na co jsou alergičtí apod.

Až potud se zdá vše v pořádku, nic platit nebudete, jen budete muset zajít na úřad pro nový občanský průkaz, ale ono to háček, jako téměř všechno, samozřejmě má, abyste mohli plně využívat elektronický čip a komunikovat tak s úřady na dálku, potřebujete samozřejmě podpis, v tomto případě elektronický, a to nepůjde bez speciální čtečky, kterou už si budete muset koupit, prodávají se zhruba od 400 korun, takže je to, jako byste si nový občanský průkaz stejně zaplatili.

Stejně jako při dřívějším zřizování občanských průkazů jste museli zadávat svůj osobní identifikační kód, tzv. BOK, nyní ho budete potřebovat i při jednání s úřady, na dálku, aby nedošlo k žádnému zneužití informací.
Také k tomu přibude jedna novinka, pokud máte trvalý pobyt na úřadě, budete to mít i v novém občanském průkazu, výměna se samozřejmě týká i bezdomovců a lidí skutečně „bez domova“, tito lidé bohužel budou mít v občanském průkazu jako trvalé bydliště např. radnici.

Sice by nové občanské průkazy měly zjednodušit komunikaci s úřady, nebudete muset čekat dlouhé fronty, jaké přesné údaje budou muset být v občanském průkazu uvedené, není přesně známo, jen kromě trvalého pobytu, jak již bylo uvedeno, zda povinné údaje zůstanou stejné, se teprve dozvíme.