Moderní domácnost a úklid

Naše babičky by se divily. To, co ony musely zvládnout vlastními silami v rámci běžného dne, to dnes společně s námi zvládnou úklidové spotřebiče a pomůcky. Stejně však je stále potřeba naší osoby, kdy si musíme na úklidovou práci udělat čas. Práci sice díky moderním pomůckám zvládneme rychleji a mnohdy i kvalitněji, ale čas bude i tak potřebný.

Zkuste uklízet telefonem
Že to je nějaké scifi a nejde to? Omyl. Dnes opravdu stačí zvednout telefon, vytočit číslo zvolené úklidové firmy a domluvit si úklid své domácnosti tzv. dodávkovou metodou. Firma si vyslechne naše požadavky, co všechno chceme uklidit, jak je plocha k úklidu velká, domluví s námi vhodný termín a ve zvolený termín pošle své zaměstnance. My se můžeme těšit, že náš byt či dům bude opět svítit čistotou.

Můžeme si vybrat, zda chceme u úklidu být a ohlídat si, jak kvalitně firma pracuje nebo naopak si můžeme zvolit úklid bez naší přítomnosti. Mnoho z nás volí úklid jednorázový, kdy po nějakém období necháme svůj příbytek vygruntovat. Bývá to buď před vánoci, před jarem nebo třeba po rekonstrukci příbytku nebo po malování. Je však stále více zájemců, kteří si objednávají úklid pravidelný. Úklidová firma pak posílá své pracovníky v určitých námi zvolených intervalech uklidit náš příbytek. Bývá to většinou týdenní nebo měsíční intervaly. Mnoho úklidových agentur také nabízí další práce, jako je údržba zahrady kolem domu, úklidy společných prostor našich činžovních domů a mnoho dalších úkonů.

Jak se rozhodnout
Pokud se budeme rozhodovat mezi úklidem vlastními silami či úklidem, který si objednáme, musíme si nejprve uvědomit pro a proti, které každá varianta má.

1/ úklid svépomocí
Pozitiva
– vše si uděláme po svém
– v bytě či domě se nám nebudou pohybovat cizí lidé
-sami si určíme čas, můžeme pracovat v malých časových úsecích
Negativa
-Úklid musíme dělat i ve chvíli, kdy jsme unavení a necítíme se dobře
– Úklidové pomůcky musíme sami nakoupit a dopravit domů
– úklid musíme zvládnout i ve chvíli, kdy máme mnoho další práce, kterou jsme nečekali
– Ubírá nám čas na rodinu a děti
-Práce nás nebaví a ubíjí nás
-Jsme nervosní z úkolů, které nás limitují

2/ Úklid přes úklidovou firmu
Positiva
– Nemusíme dělat nezábavnou a namáhavou práci
-Práce profesionálů je kvalitnější, protože vlastní profesionální pomůcky a chemikálie
– Nemusíme se stresovat, jak vše stihneme
-Ušetříme své síly, které můžeme věnovat rodině nebo jiné činnosti

Negativa
pohyb cizích lidí v bytě či domě
– pro některé rodiny větší finanční výdaj
Tak jak, už je vám jasné, jak letos uklidíte? Asi je nám jasné, po které variantě sáhne většina z nás. Tak neváhejte a najděte si tu svoji ,,úklidovku“.