Bariéry způsobující nepřístupnost v bytě či domě

Přístupnost pro handicapované napomáhá k technickému řešení staveb, prostředí i věcí. A právě v bytě je bezbariérovost nutná.Zaměříme-li se na domácnost v bytě, patří sem bariéry horizontální, vertikální, prostorové, antropometrické.

Bariérou horizontální se rozumí omezení ve vodorovném pohybu. Takové překážky bývají jak ve vnitřních, tak i venkovních prostorech (zúžené vstupy do objektů, zvýšené prahy, rozdílné povrchy podlahy, mezery mezi podlahou). Prahy lze nahradit skosenou hranou, náběhovou přechodovou lištou.

invalidní vozík

Vertikální bariérou se nejčastěji stávají schody. Rampa, výtah a zdvihací plošina dopomůže invalidovi k nepřístupnosti objektu. Všechny výškové rozdíly ploch vyšší, než dva centimetry mohou způsobit vyklopení vozíčku. Téměř každý vstup vyžaduje kdekoliv nějaký vyrovnávací stupeň. Ten je zajištěný právě pomocí tří výše zmiňovaných pomocníků. Přesné rozměry jsou dány vyhláškou č. 398/2009 Sb. Vozíčkáři si musí prostě hlídat plochu před a za dveřmi společně se způsobem otvírání dveří. Rampa je nejpreferovanějším systémem, jak si umožnit přístupnost. Musí obsahovat madla, zábradlí či podélné zarážky a protiskluzový povrch. U výtahu se musí dbát na normy v oblasti hmotnosti, prostoru ve výtahové kleci, dostatku manipulačního prostoru, i na výšku umístění ovládacích panelů.

schodiště

Prostorové bariéry jsou v důsledku stavebních prvků, které jsou nevhodně rozmístěné svými rozměry, a nejsou k dispozici osobě na vozíku. I když splňují normu, chybí obvykle manipulační prostor na otočení vozíku. Dané normy musí odpovídat jak nábytku, sedačce, postelí, kuchyňské lince, vaně, skříni a všem nezbytným objektům, se kterými invalida žije. Například stůl musí být podjezdný a jeho výška se pohybuje v rozmezí 75-80 cm, šířka minimálně 80 centimetrů a hloubka 60 cm. Podle něj by bylo vhodné umístit i počítač nebo televizor.

Antropometrické bariéry představují výškové a dosahové vzdálenosti. Nejčastěji se jedná o předměty osobní potřeby v bytě. Osoba bez omezení má jinou vzdálenost i vyšší pohledový horizont. Z toho je nutné přizpůsobit vnitřní vybavení (kliky, zásuvky, jističe, vypínače, splachovače, sklopné zrcadlo, zámky, signalizační zařízení, věšáky atd. v přiměřené výšce. Dle vyhlášky do 120 cm a v dosahové výšce rukou. Nesmí se zapomenout na vhodný způsob otevírání oken. Odpovídající výška je nezbytná v kuchyni, kde hrozí nebezpečí (pracovní deska, police, dřez, elektrospotřebiče – mikrovlnná trouba, rychlovarná konvice, vestavěná lednice nejlépe zabudované). Parapety oken jako součást bytu musí mít výšku maximálně 60 cm nad podlahou.

stání

Lidé, kteří potřebují přístup k bezbariérovým pokojům, by si měli všímat požadavků na dostatečnou šířku dveří, na koupelnu (v případě sprchového koutu předepsaný rozměr 90*90 cm, madla a sedátko ve sprše, madla u umyvadla, umyvadlová horní hrana je ve výšce do 80 cm, výška zrcadla jeden metr, nejlépe zrcadlo výsuvné do prostoru, dveře se otvírají směrem ven, umyvadla mají pákové baterie). Co se týká toalety, zde musí být otevírání dveří ven, také madlo na obou stranách mísy. Nejmenší rozměr toalety by měl být 160*180 cm. Je nutné dohlédnout i na výšku postele či matrace na spaní.