První vysílání

První testovací vysílání DVB-T bylo v Česku provedeno v roce 2000. V říjnu roku 2005 pak došlo na řádné vysílání. Téměř po dvaceti lety od prvního vstupu DVB-T signálu do éteru u nás v České republice dojde k finální fázi přechodu na druhou modernější generaci tohoto vysílání. Tím pádem se tedy bude ukončovat i původní signál.
vysílač na Žižkově

Plán

V plánu je tedy nyní postupně všechny tyto původní vysílače vypnout a ukončit tak vysílání formou tohoto signálu. Plán je takový, že první se budou vypínat DVB-T signály na Žižkově a na Cukráku v Praze. Od listopadu 2019 tedy již nebudou signál posílat. Určitě je vhodné se podívat na internetu na přehled vysílačů a informace o tom, kdy a kde budou vypínány, abyste byli v obraze. Termíny se v průběhu měsíců mění, tedy nemusí platit to, co se uvádělo ještě v například v říjnu loňského roku. Nejvíce termínů vypínaní dalších vysílačů je naplánován na rok 2020. Hned 7. ledna příštího roku je plánováno opustit starý typ vysílání z vysílače Trutnov – Černá Hora v Královéhradeckém kraji, Votice – Mezivrata ve středních Čechách a následovat je bude Praha – Žižkov. Do konce roku by vypnutí mělo zasáhnout všechny regiony.

 

Poslední vysílání

Naprostý konec vysílání aktuálním způsobem je pak plánovaný na 1. února 2021. Po tomto termínu již nebude možné klasicky televizní anténou naladit vysílání, aniž by byl k dispozici televizor či set-top-box s tunerem podporujícím DVB-T2.

Informace

Informace jsou veřejně dostupné a už i veřejnoprávní Česká televize průběžně informuje lidi o tom, že je potřeba tuto situaci řešit a sledovat, aby nebyl někdo překvapený. Stále však máme před sebou ještě více, než rok a půl, kdy některé vysílače poběží.
telekomunikační věž

Co budeme sledovat?

Samozřejmě, že v každé lokalitě, kde se bude provoz vypínat je již v provozu vysílání DVB-T2, tedy je možné již nyní si pořizovat vhodnou televizi či set-top-box s podporou formátu DVBT-2 a kódování HEVC, a tím se na změnu připravit. Tato zařízení jsou na trhu již poměrně dlouho, takže by neměl být pro nikoho problém takový přístroj sehnat.

Ohodnoťte příspěvek