Předejděte jojo efektu rozumným hubnutím

Možná to znáte. Pojala jste pevný úmysl zhubnout a začala jste držet redukční dietu. Počáteční nadšení rychle odeznělo, cítila jste se psychicky špatně, slabá, unavená a podrážděná.  Dostavil se absťák. Kudy jste chodila, všude jste myslela jen jídlo. Váš drahý protějšek si pochutnával na řízečcích a zákuscích a smál se vám do očí.
smažené hranolky
Díky vaší železné vůli kila začala jít dolů. Občas jste si dala něco dobrého, abyste se za svoje nadlidské úsilí odměnila. Váha pomalu stoupala. Ujišťovala jste se, že několik kil navíc nevadí, a dopřávala si dobroty čím dál častěji. Když jste nabrala další kila, vzdala jste to. Řekla jste si, že nemá cenu ještě si odpírat si jídlo. Pak jste se zděšením zjistila, že vážíte víc, než když jste s hubnutím začala, a rozhodla jste se tentokrát už vážně zhubnout. Nasadila jste si ještě přísnější dietu, kila však šla dolů mnohem pomaleji a ještě rychleji letěla nahoru. Je to věčný a nekonečný koloběh, který známe pod názvem jojo efekt.

Většina diet je založenana sníženém příjmu potravy. Buď vynecháme jedno nebo více jídel, nebo se stravujeme jednostranně a nedodáváme tělu všechny složky. Můžeme dosáhnout poklesu váhy, ale ne poklesu tuku. Zbavíme se jen nadbytečné vody, v horším případě se sníží množství svalové hmoty. Zpomalí se metabolismus a pracně shozená kila se rychle vrátí. Navíc k nim přibudou další, protože tělo si preventivně vytvoří tukovou zásobu na horší časy. Každá dieta se tak stává cestou k další dietě.
Základní zásada správného hubnutí zní: Jezte pravidelně, chutně a zdravě, neomezujte žádné složky.
kontrola hmotnosti
Mnoho lidí jí málo během dne, nají se až večer. Jiní jedí hodně, ale nesprávné jídlo v nesprávnou dobu, nebo konzumují nepravidelně kalorická jídla. Tělo si ve všech těchto případech začne ukládat tukové zásoby. Pokud má dostatek živin a přísun v pravidelných dávkách, nemá důvod dělat si tukové zásoby, začne se jich dokonce zbavovat.

·         Nevynechávejte jídla a netrapte se hladem.Takový způsob hubnutí vede ke zvýšené chuti k jídlu, zpomalení metabolismu a hromadění zásob. Navíc to má negativní vliv na psychiku.

·         Jezte menší porce, ale častěji a pravidelně. Doporučuje se rozdělit jídlo na 5-7 porcí denně.

·         80 % jídla zkonzumujte do 14. hodiny, zbytek dojezte během dne. Známé doporučení nejíst po 17. hodině vede ke zpomalení metabolismu. Záleží na tom, v kolik hodin chodíte spát. Lehčí jídlo, třeba sýr se zeleninou, si můžete dát klidně i před půlnocí.

·         Důležitější než množství jídla je jeho správná skladba. Vynechte sladkosti, koláče, zákusky, koblihy, čokoládu. Jezte dostatek bílkovin (vejce, šunku, drůbeží maso, ryby), v přiměřeném množství zdravé tuky. Omezte sacharidy, resp. cukry, zvláště odpoledne a večer.

·          Při nákupu potravin kontrolujte jejich složení. Nenakupujte impulzivně a bezmyšlenkovitě.

·         Vyřaďte z jídelníčku tři bílé jedy – cukr, mouku, sůl. Slaďte medem nebo javorovým sirupem. Místo soli zkuste různá koření. Pšeničný a bílý chléb nahraďte žitným chlebem nebo celozrnným pečivem.

·         Konzumujte více zeleniny. Zeleninu můžete přijímat neomezeně. Obsahuje vlákninu, díky které se budete cítit zasyceni, a sníte toho méně.

·         Ovoce obsahuje vitamíny a minerály, ale také mnoho cukru. Jezte ho v omezené míře, nejlépe dopoledne.  Pokud potřebujete extrémně zhubnout, vyřaďte ho v první fázi hubnutí úplně a užívejte multivitaminové a multiminerální přípravky.

·         Dbejte na pitný režim. Pokud budete přijímat méně tekutin, organismus si podobně jako při nedostatku jídla bude dělat zásoby. To povede k zadržování vody v těle. Pijte neslazené nebo jen mírně slazené minerálky, zelený nebo bylinkový čaj, vodu s citrónovou šťávou. Vyhýbejte se sladkým a barevným limonádám, nebo je aspoň řeďte vodou. Pozor na ovocné džusy, obsahují vysoké množství cukru.

·         Občas si můžete dát něco dobrého, případně i nezdravého, ale jen v malém množství. Budete se cítit lépe a organismus se nebude programovat na nedostatek. 

·         Pokud dostanete na něco neodolatelnou chuť, vezměte si to. Může to být signálem, že organismu chybí nějaká složka. Ale nedělejte to často, abyste se nevrátili k nezdravému způsobu stravování.

·         Vracejte se k normálnímu stravování postupně.Návrat k normálnímu stravování ovšem neznamená, že se začnete přejídat, cpát dortíky a stěžovat si na jojo efekt. Pokud si chcete získanou váhu uchovat, budete muset určité zásady správného stravování dodržovat celý život. Ale zvyknete si a stane se to součástí vašeho života. Navíc se budete cítit mnohem lépe.
muž na váze
·         Udělejte si jednou za týden nebo za deset dní odpočinek od zdravého stravování. Toho dne jezte, co hrdlo ráčí, a na co máte chuť – třeba dorty, párky, hranolky, zmrzlinu. Nebudete žít s pocitem, že si musíte celý život odříkat dobrá jídla. V závěru tohoto dne možná zjistíte, že se po tomto způsobu stravování necítíte úplně dobře. A budete se těšit na začátek týdne, až se vrátíte ke zdravému stravování.