Pozor! I internet může být nebezpečný!

Pozitiva internetu jsou většinou velmi dobře známá a každý, kdo je zná, je rád využívá. Nad negativy se už málokdo pozastaví. Je jasné, že v tomto směru jsou ohrožené zejména děti, které jsou mnohem více otevřené, laskavé a upřímné. Právě na ně číhá na internetu mnoho hrozeb. Pravděpodobně tři nejnebezpečnější hrozby internetu, jsou:
 
1. Kyberšikana
2. Pedofilie
3. Závislost
schovaný za pc

 
Většina dětí nemá příliš zábran a bez velkého přemýšlení sdělí své osobní údaje, včetně adresy, pošlou svéfotografie, či videa. A může nastat problém. Na prvním místě je tu prevence. Rodiče by měli své děti proškolit, aby nikdy nikam nepsaly své jméno, adresu, neposílaly fotografie apod., aniž by se nejprve poradily s dospělými. Aby si s nikým nedomlouvaly schůzku a hlavně se s nikým bez vědomí rodičů nescházely. Podmínkou, aby tomu tak bylo a dítě bylo ke svým rodičům zcela otevřené, musí se rodiče zaujatě ptát, mluvit s nimi a hlavně, v případě, že už dítě něco někam zaslalo,nenadávat, ale v klidu nad věcí popřemýšlet avzájemně se poradit. Velmi často se totiž dětí rodičů bojí, bojí se přiznat, že provedly něco, co neměly, a tak nic neřeknou a raději řeší situaci samy, což nemusí dopadnout vždy šťastně.
 
Nebezpečí závislosti je dnes poměrně diskutovaná problematika. Rodiče se bojí, aby jejich děti nepropadly kouzlu internetu a nestaly se závislými, ale neví, co dělat a kde je vůbec hranice. Problém nastává v případě, že děti nejeví zájem o nic jiného a internet je pro ně to nejdůležitější. Samozřejmě se nezabaví samy, ale když rodič vymyslí zajímavý program a dítě ho odmítne, i když by jindy skákalo nadšením, něco je špatně. Mnohdy jsou děti také negativní, agresivní a na internetu tráví stále víc a víc času. Když jim rodič přístup k internetu omezí nebo zatrhne, může dítě sedět zdrceně v koutě celý den, anebo se dostat do nekontrolovatelných záchvatů vzteku. V takových případech je pak třeba najít co nejdříve vhodného psychologa a situaci řešit. Vhodnou prevencí proti závislosti je přesně stanovená doba, kdy dítě na internetu může být, anebo koníčky, na které bude docházet a najde v nich nějaký smysl.
 kostra u pc
V případě, že Vás toto téma zaujalo, navštivte stránky společnosti Bezpečně online, kde najdete mnoho dalších tipů, co dělat a jak se nebezpečí internetu vyvarovat.